Według corocznego raportu Cruise Industry News ponad 50 procent rejsów po Wyspach Kanaryjskich w sezonie zimowym 2019 zorganizowali armatorzy AIDA Cruises i TUI Cruises. AIDA zwiększa swoją kanaryjską ofertę z roku na rok o około 20 procent, co stanowi ponad 33 procent rynku rejsów po Wyspach Kanaryjskich. TUI Cruises pozostaje drugim co do wielkości graczem w regionie, ale zmniejsza z roku na rok liczbę rejsów. Wyraźnie obecne na Wyspach Kanaryjskich są również brytyjskie marki na czele z siostrzaną marką AIDA, P&O Cruises, obie są własnością Carnival Corporation, oraz należąca do TUI Group, Marella Cruises.

Wyspy Kanaryjskie to ulubiony kierunek zimowych wakacji, dla osób które szukają słońca, a nie chcą za długo lecieć samolotem. Aida oprócz klasycznych tygodniowych programów po Wyspach Kanaryjskich, proponuje również dłuższe trasy rozszerzone o Maderę, Wyspy Zielonego Przylądka i Azory. Do wyraźnego wzrostu w minionym zimowym sezonie przyczyniło się oddanie przez armatora nowego statku AIDAnova zasilanego LNG, który zabiera 5.200 gości na pokład i właśnie na Kanarach odbyła się jego inauguracja.

Wyspy Kanaryjskie stanowią 2% globalnego przemysłu cruisingowego. W sezonie zimowym 2018 było to 2,1%, a rekordowy był rok 2015 z 2,3%.

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie