Wyspy Kanaryjskie są popularnym kierunkiem – i słusznie! Wszystkie siedem „Wysp Wiecznej Wiosny”, jak się je nazywa, ma swój urok. Dużą popularnością cieszy się Teneryfa, największa z Wysp Kanaryjskich. Może to wynikać z jego wszechstronności, bo warto się tam wybrać zarówno aktywnym urlopowiczom, jak i miłośnikom kultury oraz tym, którzy po prostu chcą odpocząć w ciszy i spokoju. W rzeczywistości na Teneryfie jest tak wiele do zrobienia, że ​​trudno wskazać jedną konkretną atrakcję. Zebraliśmy te najciekawsze, które pomogą w podjęciu decyzji.

Teneryfa

Jak z innej planety: Park Narodowy El Teide

Kilka superlatyw o Parku Narodowym El Teide: Jest to największy i najstarszy chroniony obszar na Wyspach Kanaryjskich. Z trzema milionami turystów rocznie jest to najczęściej odwiedzany park narodowy w Europie. Mierzący 3718 metrów Pico del Teide jest najwyższą górą w Hiszpanii i jednocześnie trzecim najwyższym wulkanem wyspowym na świecie. Obszar ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2007 roku. Park warto odwiedzić ze względu na krajobraz, który przypomina obcą gwiazdę: dziwaczne formacje skalne, kratery i skamieniałe strumienie lawy przeplatają się z egzotyczną roślinnością i lasami sosnowymi. Z różnych punktów widokowych na majestatycznym wulkanicznym szczycie rozciąga się wspaniały widok na Teneryfę i sąsiednie wyspy. Pochmurne niebo? To nie ma znaczenia, nawet morze chmur wygląda stąd dobrze. A dzięki kolejce linowej można podziwiać wspaniałe widoki z góry.

Teneryfa

Piesze wycieczki, jaskinie i czarownice: podróżowanie po górach Anaga

Najlepszym sposobem na poznanie gór Anaga w północno-wschodniej Teneryfie jest długa wycieczka piesza. Gęsto zalesiony obszar jest popularnym celem. Fakt, że masyw górski, który ma wysokość do 1000 metrów, często jest spowity chmurami, w żaden sposób nie szkodzi jego magii. Wręcz przeciwnie, to właśnie nadaje mu niepowtarzalnego uroku. Przekonaj się najlepiej na jednym z niezliczonych szlaków turystycznych. Szczególnie popularna jest trasa z nadmorskiego miasta Punta del Hidalgo do Chinamada, gdzie niektórzy Tinerfeños - jak nazywa się mieszkańców Teneryfy - nadal mieszkają w jaskiniach wykonanych w skałach wulkanicznych. I nie martw się o to, że Góry Anaga roją się od czarownic i duchów, to oczywiście tylko przesąd!

Teneryfa

Fantastyczne rośliny (i gdzie je znaleźć): Drago Milenario

W pobliżu miejscowości Icod de los Vinos na północy Teneryfy znajduje się żywy pomnik - Tysiącletnie Smocze Drzewo (Drago Milenario). Nazwa jest nieco myląca, bo ściśle mówiąc „Drago” nie jest ani drzewem (ale agawą), ani 1000 lat (ale chyba nie więcej niż 500). Niemniej jednak stał się jednym z najważniejszych symboli wyspy. Ma około 16 metrów wysokości i około 6 metrów obwodu, jest największym tego typu obiektem na Wyspach Kanaryjskich. Mówi się, że jego krwistoczerwona żywica ma również właściwości lecznicze. Tinerfeños czczą starożytne smocze drzewo do tego stopnia, że ​​zostało ono uwiecznione w wielu dziełach sztuki, a w przeszłości było nawet umieszczane na banknocie o wartości 1000 peset. Fantastyczną roślinę można znaleźć – wraz z wieloma innymi roślinami pochodzącymi z Teneryfy – w idyllicznym Parque del Drago, który można zwiedzać podczas wycieczek z przewodnikiem.

Teneryfa

Plaże Teneryfy: każdy znajdzie coś dla siebie

Ponieważ Teneryfa jest wyspą, nie można przegapić wizyty na plaży. Jeśli chcesz, możesz spełnić inne marzenie o plaży każdego dnia wakacji. Na przykład El Médano na południowym wschodzie jest szczególnie popularne wśród windsurferów i kitesurferów ze względu na silne wiatry, które tam panują. Czysta woda przy Adeje na południowym zachodzie sprawia, że ​​Playa Paraíso jest idealna dla nurków i amatorów snorkelingu. Również na południowym zachodzie znajduje się Las Americas, jeden z najpopularniejszych odcinków wybrzeża na wyspie. Plaże miejskie łagodnie opadają do morza, co czyni je idealnymi dla rodzin i osób preferujących spokojniejsze wody. Podobnie to wygląda w Las Teresitas koło Santa Cruz gdzie fale są bardzo małe ze względu na sztuczną rafę. Nawiasem mówiąc, plaża zawdzięcza swój złocisto-żółty kolor specjalnie sprowadzonemu z Sahary piaskowi. Teresita jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na Teneryfie i jest również bardzo popularna wśród mieszkańców. A jeśli lubisz oryginalność i szukasz świetnych okazji do robienia zdjęć, odwiedź Playa de Benijo na północnym wschodzie, gdzie gigantyczne fale rozbijają się o czarną piaszczystą plażę otoczoną wulkanicznymi skałami. Do fotogenicznej plaży można dostać się tylko stromymi schodami - ale każdy krok jest tego wart!

Fotografie: Toni B. Gunner